3 komentáře u „Projekty“

 1. Dobrý den,
  kamarád mi poslal odkaz na stránky zijemebezsiti.cz a já si přečetl vše o projektu jak stavíte dům z lodních kontejnerů,
  asi před rokem jsem se snažil vypracovat projekt s rozpočtem na rodinný dům jehož základem by byl lodní kontejner. Cílem projektu bylo navrhnout dům, který bude levnější a bude splňovat vše co se od RD očekává (bude splňovat statní normu, životnost konstrukce alespoň 20 let).
  Narazil jsem na několik problémů (jejich řešení bud není, není jasné se zárukou, je moc nákladné).
  Třeba tepelná pohoda.
  Pokud Vám oknem do kontejneru začne svítit slunce, začne ohřívat vzduch uvnitř, vzhledem k tepelné izolaci vám teplo zůstane doma. Když k tomu přidám 4 osoby, vaření a spotřebiče, výsledek je vedro v domě. Otevřené okno není řešení, pokud venku bude kolem nuly, bude v domě zase zima a začne se srážet vlhkost, což sice řeší rekuperace, ale vzhledem k tomu, že plech neumí absorbovat žádnou vlhkost musím v domě několikrát za hodinu kompletně vyměnit vzduch. To se dostáváme k problému vzduchotechniky. Vzhledem k její nutné výkonnosti bude dělat hluk, což je v plechové krabici dost problém. Jakékoli chvění konstrukce se ve vedlejším kontejneru bude jevit jako nepříjemné. Pokud rekuperace nebude dokonale navržena, budou se potit okna. Kontejner není problém vytopit, ale uchladit!!!!!!!!!

  Měl jsem řešení že kontejnery přehrnu ze 2/3 zeminou, abych omezil ohřev a zajistil tepelnou pohodu. Tím jsem se dostal k problémům jako je koroze, hydroizolace, požární bezpečnost, světelná pohoda, atd… bylo toho hodně.

  Vše by šlo vyřešit. Na úkor práce nebo financí. Jako NEJDŮLEŽITĚJŠÍ problém jsem viděl elektromagnetické záření. Zeď ho pohlcuje, sklo propouští (proto jsem ho vystaveni jenom v nějaké rozumné míře) ale ocel záření vrací. Takže v kontejneru se bude neustále dokola odrážet a násobit. Dokud neodejde oknem (existuje něco jako cetris deska, která umí elektromagnetické záření pohltit). Její instalací, ale bohužel snížím světlost a tím nesplním normu a navíc se dům prodražuje a prodražuje….. i kdyby tato studie (domněnka) nebyla pravda, na člověka to nemělo vliv, stejně bych si nedovolil to risknout. Postavit dům za „normální cenu“ a vychovávat v něm děti.

  PS: Jako chata, ubytovací zařízení atd. super řešení, ale jako rodinný dům?

  Mám sice stavební školu, ale oboru se profesionálně nevěnuji, takže jsem spíše laik, který věděl kam jít a s kým konzultovat jednotlivé problémy.
  Vám fandím a přál bych si aby dům, který stavíte, splnil vše co jste si přál.

  1. Pěkný den. Nejsem žádným expertem v oblasti stavitelství, pouze několik domů jsem opravil a až nyní jsem se pustil do stavby úplně nového.
   Úskalí o kterých píšete je hodně, ale řešení mají. Kupříkladu co se ceny týče, většinu činností řešíme svépomocí, tudíž cena vyjádřená v penězích je o dost nižší, než vypočtená na člověkohodiny v podobě nabídky firmy, která by projekt realizovala. Dalším aspektem je, že práce na výstavbě domu mě ukrutně baví……tudíž stavím budování do úplně jiné roviny, protože je pro mě koníčkem 😀
   Normy jako jsou světlé výšky stropů, minimální velikosti pokojů a podobně, jsou také řešitelné, ale je potřeba vybrat správný kontejner…..
   Ohledně vytápění a větrání, tz. rekuperace vzduchu souhlasím. Obecně bude použita provětrávaná fasáda a střešní kontrukce také. V letním období budeme využívat především stínění…..díky kterému nebude potřeba příliš chladit. V zimním naopak ohřev podlahy osvitem slunce (tedy kromě podklahového vytápění) v místnostech v jižní části, kde bude celá jižní stěna prosklená a předehřev vzduchu ze skleníku.
   Záležitosti tepelné pohody jsou otázkou kompromisu, jak v kontejneru, zdeném domě, tak v dřevostavbě. Vždy budete řešit na jedné straně prebytek a na druhé straně nedostatek. Je pouze otázkou kolik chcete investovat, kde bydlet a jak s energií nakládat.
   Záležitosti ohledně elekromagnetického záření řeším denně. Jedna z mou vlastněných firem pracuje v oblasti montáže, návrhu a servisu mikrovlnných datových spojů.
   Kontejner, ze kterého stavíme dům, je opravdu z oceli a funguje jako Faradayiho klec pro velké spektrum kmitočtů. Ostatně stejně tak, jako panelový dům, který je vyztužený ocelovou armaturou s rozetupem cca 10-12cm. Vlnová délka nejpoužívanějších signálu tz. Wifi a GSM je cca 11cm pro Wifi a 18cm pro GSM. Tudíž z pohledu působení odrazů a násobení těchto nežádoucích signálů, má na obyvatele stejný vliv, jako pobyt v panelovém domě. Všechny ostatní signály mají kmitočet nižší, tudíž větší vlnovou délku. Tz. pro ně funguje panelový dům i kontejner opět jako zrcadlo. To je také důvod, proč pro GSM plánuji vytvořit tzv. skřínku umístěnou mimo plášť kontejneru, která bude sloužit pro noční uložení těchto přístrojů a působení nežádoucího elmag. záření na obyvatele bude tímto způsobem eliminována. Vliv WiFi je řešitelný snížením výkonu AP (routeru) na minimální možnou hodnotu, která na pokrytí obývacího pokoje bude plně dostačovat, ale nebude mít takový dopad na obyvatele domu. V panelovém domě jsem nikdy zatím neviděl nikoho nic takového řešit Naopak je potřeba co největší výkon WiFi routeru nebo AP z důvodu rušení okolními sítěmi, protože kumulace těchto aktivních prvků v panelových domech je obrovská. Každá domácnost má dnes svoje WiFi. A pro využití plné rychlosti spojení je možné bez ovlivnění použít pouze 3 nezávislé kanály :-/ A to je pro panelové sídliště ukrutně málo, tuďíž je interference potřeba dohánět ziskem antén vysílače.
   Za přání Vám moc děkuji a přeji i Vám, aby se Vám podařilo najít vhodný typ domu, podle Vašich snů a představ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>